33532602 - 33980931 - 021

info@cncparts.ir

PLC

PLC چیست؟

نوعی کنترل کننده از خانواده کامپیوتر ها است که برنامه پذیر است و بیشتر در امور صنعتی  استفاده می شود. قابلیت دریافت سیگنال های متنوع دیجیتال یا آنالوگ از field و تبدیل به سیگنال های منطقی سیستم باینری برای cpu را دارد. سپس cpu بر اساس برنامه های ذخیره شده، دستورات را اجرا کرده و و به صورت سیگنال های منطقی به فرم آنالوگ یا دیجیتال برای تجهیزات خروجی یا عملگر ها ارسال می کند. PLC ها به دلیل سادگی در برنامه پذیری و امکان تغییر در سیستم کنترل توسط تغییر در نرم افزار کنترل، برای هدف های کنترلی و استفاده در محیط های صنعتی به کار می رود.

مزیت های ذکر شده و همینطور امکان عیب یابی سریع، خرابی کمتر، امکان اجرای برنامه های پیجیده تر، امکان تبادل اطلاعات با سایر سیستم ها، کوچکتر شدن اندازه سیستم کنترل و ..... موجب حذف مدار های رله ای و جایگزینی PLC ها شد.

 انواع  PLC

PLC ها از نظر ویژگی هایی مانند تعداد ورودی ها، میزان حافظه و .... به سه دسته ی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند:

  • PLC های کوچک: برنامه نویسی نردبانی یا با دستورات نمادی، تابعیت گسترش محدود، دارای حداکثر دو یا چند ورودی/ خروجی. جایگزین مناسب برای کنترل کننده های سنتی
  • PLC های متوسط: برنامه نویسی نردبانی یا نمادی و یا با دستورات گرافیکی، دارای ساختار مدولار و به سادگی با اضافه کردن یا تغییر مدول ها امکان توسعه و تغییر آن ها وجود دارد.تعداد بالای ورودی/خروجی، توسعه سیستم در آینده، دارای امکانات ارتباطی زیاد.
  • PLC های بزرگ: برنامه نویسی ان ها عموما با استفاده از زیان هایی با سطوح بالا انجام می شود و در مواقع زیاد بودن ورودی/خروجی و یا پیچیده بودن عملیات کنترلی از این نوع استفاده می شود. کاربرد دیگر آن برای هدایت تعدادی از PLC های کوچک است.

قطعات اصلی PLC

  • منبع تغذیه (power supply): دریافت ولتاژ از سیستم برق و تبدیل آن به AC، موجب ایمنی در مقابل نوسانات ولتاژ ورودی و نویز در مکان ها صنعتی.
  • پردازنده ی مرکزی (cpu ) : ریز پردازنده ای است که با در توجه به وضعیت ورودی ها، برنامه ذخیره شده در PLC را اجرا کرده و متناسب با آن دستور فعال کردن خروزجی مد نظر را به خروجی می دهد.
  • حافظه (Memory): ذخیره ی اطلاعات و برنامه ها.
  • رابط برنامه نویسی (programmer) : به دو دسته تقسیم می شود؛ مورد اول یک صفحه کلید کوچک به همراه صفحه نمایش و مورد دوم استفاده از کامپیوتر شخصی که برنامه های مورد نیاز برنامه نویسی در آن نصب شده است. به طور کلی برای نوشتن برنامه و انتقال به حافظه PLC توسط کاربر است.
  • واحد ورودی / خروجی (I/O): برقرار کننده ارتباط PLC با خارج

دسته بندی PLC ها از نظر شکل ظاهری:

  • یکپارچه (Compact) : در این نوع ، منبع تغذیه ، cpu و ماژول های ورودی/خروجی به صورت یکپارچه بوده و یک واحد هستند. این نوع تنها قادر به نگهداری 1000 خط برنامه است، از طرفی امکان اتصال به پروگرام و ودی / خروجی های اضافه فراهم شده است. عموما PLC های کوچک جز این دسته هستند.
  • مدولاتور: در این نوع، امکان انتخاب ماژول های ورودی/ خروجی متناسب با نیاز و کنار هم قرار دادن آن ها وجود دارد. شامل کارت های جداگانه منبع تغذیه ، cpu ، ورودی/ خروجی ( به تعداد مورد نیاز) است که بر روی RACK و در داخل (SLOTS) شکاف ها نصب می شود.

                                                                                                          

کاربرد PLC در صنایع متعدد

امروزه PLC ها در در فرآیند های مختلف صنعتی کاربرد دارند.مانند:

صنایع سنگین: کولر های صنعتی، سیستم های کنترل خودکار وسایل و تجهیزات ذوب فلزات

صنایع خودرو سازی: سوراخ کاری خودکار، اتصال قطعات، آزمودن قطعات و تجهیزات اتومبیل، سیستم های رنگ پاش وشکل دادن بدنه توسط پرس های خودکار و...

صنایع شیمیایی: سیستم های مخلوط کننده دستگاه های ترکیب کننده مواد با نسبت های متفاوت و ...

صنایع ماشینی: صنایع بسته بندی، صنایع چوب، سیستم های سوراخ کاری، سیستم های اعلان خطر و هشدار، سیستم های مورد استفاده در جوش فلزات و ...

صنایع پلاستیک سازی: دستگاه های ذوب و قالب گیری تزریقی، دمش هوا سیستم های تولید و آنالیز پلاستیک.

خدمات ساختمانی: آسانسور ها، کنترل هوا و تهویه ی مطبوع، سیستم های روشنایی خودکار و...

صنایع غذایی: سیستم های سانترفیوژ،   عصاره گیری و بسته بندی و ...