33532602 - 33980931 - 021

info@cncparts.ir

منبع تغذیه

وظیفه منبع تغذیه چیست؟

مسئولیت تامین و تنظیم جریان الکتریکی در رایانه به عهده دستگاهی به نام منبع تغذیه است که به صورت جعبه ای جداگانه و بزرگ در کیس رایانه قرار داشته و عموما باعث اکثر خرابی های رایانه می شود.

وظیفه ی منبع تغذیه تبدیل ولتاژ متناوب ای سی (Alternate Current) به ولتاژ مستقیم (Direct Current) می باشد.

انواع مختلفی از منبع تغذیه از نظر ابعاد و اشکال وجود دارد که می بایست متناسب و سازگار با جعبه و مادربرد سیستم باشد.می توان گفت این سه قطعه می بایست از یک نوع انتخاب شوند. انواع این قطعات عبارتند از:

XT ، AT desk (به صورت خوابيده يا روميزي)AT tower (برجي يا ايستاده) Baby AT ، Rectifier (به صورت باريك، نقلي) و ATX .

شرکت آی بی ام در رایانه ی XT از منبع تغذیه ای مشابه منبع تغذیه های پیشین استفاده کرد اما با توان خروجی دو برابر. سپس این شرکت در ساخت رایانه ی AT از منبع تغذیه بزرگتری  با اشکال مختلف استفاده کرد و طرفداران فراوانی یافت بطوریکه هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی های منبع تغذیه و مادر بورد در سیستم های نوع ایستاده AT با سیستم های نوع خوابیده AT مشابه است و تنها تفاوتشان در مکان کلید های برق است. در مدل دیگر AT به نام بچه ای تی که کوچکتر از نوع ایستاده است از منبع تغذیه کوچکتری استفاده شده است که از لحاظ ظاهری با بقیه منبع تغذیه ها تفاوت دارد.

در این مدل از مادر برد هایی با استاندار مشخص استفاده نشده است ولی منبع تغذیه ی استفاده شده  قابل تعویض و دارای استاندارد مشخص است.

در ATX از منبع تغذیه مانند منبع تغذیه نقلی استفاده شده است و قابل جابجایی هستند.

مشخصات و نقاط قوت منبع تغذیه ATX:

 • در این منبع تغذیه سیگنال های a روشن بودن power on و سیگنال های b توقف stand by وجود دارند.(power 5V)
 • د این مدل میتوان گرماگیر(Heat Sink) را حذف نمود.
 • حذف قطعه تنظیم گر (Regulator) از مادر بردها زیرا رابط منبع تغذیه به مادربرد دارای ولتاژ 3.3 ولت است.
 • از فیش اتصال 20 پایه ای استفاده شده است و به صورت برعکس نمیتوان متصل کرد.
 • تهویه مطلوبتری دارد به این صورت که به سمت داخل بوده و موجب خنک شدن مادر برد می شود. مزیت این کار خنک شدن قطعات داخلی و تمیز شدن سطح قطعات داخلی است.

انواع منبع تغذیه

منبع تغذیه انواعی از ولتاژ های مختلف با توان های متنوع دارد. به عنوان مثال:

 1. ولتاژ ۵+ ولت: مورد استفاده در تمام مادربردها، مدارها و وسایل جانبی رایانه، با رنگ سیم قرمز
 2. ولتاژ ۱۲+ ولت: مورد استفاده در موتور هاردديسك و مدارهاي درگاه هاي سريال و سايل مشابه با آن (در مادربردهاي جديدتر استفاده نمی شود.) با رنگ سیم زرد است و گاهي اوقات به رنگ قرمز .
 3. ولتاژ هاي ۵- و ۱۲- ولت: دارای جریانی کمتر از 1 آمپر و مورد استفاده در رایانه های قدیمی و در حال حاضر در منبع تغذیه ها
 4. ولتاژ ۳/۳+ ولت: مورد استفاده در پردازنده هاي جديد ا(ز ولتاژ ۳/۳ ولت و يا كمتر) ، ولتاژ مورد نیاز مستقیما تولید شده و باعث کاهش حرارت و صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.در پردازنده های قدیمی از ولتاژ۵+ استفاده میشد.
 5. سيگنال هاي صحت ولتاژ (قدرت مطلوب): با توجه به نیاز به زمان پس از روشن شدن رایانه برای رسیدن منبع تغذیه به ولتاژ مطلوب،برای عدم روشن شدن سیستم پیش از منبع تغذیه، سیگنالی به نام Power good برای اعلام ولتاژ یا قدرت مطلوب به مادربرد ارسال می گردد و تا پیش از دریافت آن، مادربرد فعالیتی انجام نمیدهد.( در صورت بروز مشکل ودر برق و ایجاد جرقه، سینگال توسط منبع تغیه قطع شده و مادربرد فعال نخواهد شد.)
 6. سیگنال روشن بودن: امکان کنترل منبع تغذیه توسط تایع جدیدی توسط نرم افزار ها. این سیگنال کادر برد را با عنوان روشن بورت و یا تامین قدرت کنترل میکند و باعث به کار افتادن منبع تغذیه می گردد.
 7. سيگنال ۵+ ولتي توقف (Stand by):  اين سیگنال از طریق نرم افزار موجود، در حالت خاموش بودن رایانه ، آن را روشن می کند.