33532602 - 33980931 - 021

info@cncparts.ir

ریل و واگن (لینیر گاید)

لینیر گاید

به منظور ساپورت یا یاتاقان کردن یا سوار کردن بار مکانیکی برای حرکت خطی، لینیر گاید و بلوک که با نام ریل و واگن هم شناخته می شود، استفاده می شود. با استفاده از از لینیر گاید می توان یک حرکت خطی تولید کرد. اصطکاک بین بار و بدنه در سیستم حرکت لینیر گاید از نوع غلطشی (rolling contact) است.

سیستم های قدیمی که که برای حرکت خطی وجود داشت سیستم قدیمی سایشی یا  (traditional slides) بود که ضریب اصطکاک پایینی در حد 1/50 سیستم های قدیمی دارد ضمن اینکه بین ضریب اصطکاک استاتیکی و دینامیکی اختلاف کمی وجود دارد. به همین دلیل زمانی که بار حرکت می کند احتمال اینکه سایش و لغزش پیش بیاید وجود ندارد و حرکت فقط غلطشی است. به همین سبب است که در سرعت های کم به شرایط مناسبی برا رسیدن به دقت بالا به وجود می آید.

حرکت خطی که از فیلم روغن به منظور تعلیق بار در سیستم های قدیمی استفاده می شود، خطاهای موقعیت در اثر فشار روغن است. در این سیستم ها روانکاری نامناسب باعث می شود سایش بین سطح های در تماس یکدیگر افزایش یابد و در نتیجه خطای موقعیت بالا رود در حالی که در سیستم های لینیرگاید قسمت های غلطنده روی یکدیگر سایش کمتری دارد که این موضوع باعث می شود عمر مفید با حفظ دقت موقعیت افزایش یابد.

سیستم لینیر گاید و بلوک طراحی مخصوصی دارد که موجب می شود تا بار افقی و یا عمودی را تحمل کند. سیستم لینیر گاید نصب بسیار ساده ای دارد. محل قرار گرفتن و نشستن ریل با توجه به تلورانس های موازی متناسب با فرزکاری و سنگ زدن آماده است.

هنگام استفاده از سیستم لینیر گاید و بلوک باید نکات لازم را رعایت نمایید:

  1. بلوک‌ها از قطعات مختلف پلاستیکی تشکیل شده است. از تماس طولانی مدت این قسمت‌ها با مواد حلال ارگانیک که برای شستشوی بلوک‌ها به کار می رود خودداری کنید.
  2. مانع ورود اشیاء خارجی به بلوک‌ها شوید زیرا ممکن است در کار بلوک‌ها اخلال ایجاد کرده و باعث خرابی آن‌ها بشود.
  3. از باز کردن غیرضروری بلوک جدا خودداری کنید. رعایت نکردن اصل دمنتاژ بلوک می‌تواند باعث خرابی و بهم ریختن دقت آن شود.