اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور)

اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) نوعی وسیله ی الکترومکانیکی است که قدرت و سیگنال الکتریکی را میان یک ساختار ثابت و یک ساختار دوار یا متحرک منتقل می کند. به بیان ساده تر مسبب جریان انرژی میان دو بخش الکتریکی دوار است و باعث ایجاد اتصال بین آن ها می شود. استفاده از اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) کمک شایانی در بهینه کردن و ساده شدن کارکرد مکانیکی سیستم می شود و می توان سیم های رها شده در مفاصل متحرک را حذف نمود.

اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور)، رابط الکتریکی(rotary electrical interface یا rotary electrical interface) و حلقه گردنده((swivel) نیز نامیده میشود که در تجهیزاتی مانند توربین های بادی، موتورهای اسلیپ رینگ یا موتورهای حلقه ای لغزنده ، ژنراتورهای الکتریکی برای سیستم های متناوب (AC)،ژنراتورها ، ماشین آلات بسته بندی و حلقه های کابلی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) و قطعات تشکیل دهنده

انواع اسلیپ رینگ ها (روتاری کانکتور) متناسب یا نیاز روز و ویژگی های مختلف وجود دارد که دارای دو بخش اصلی است: رینگ فلزی و برس(Brush).

رینگ دارای چرخش با سرعت ثابت بوده و هدایت کننده ی جریان الکتریکی به وسیله ی برس ثابت است. در اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) متناسب با نیاز و تعداد مدار های الکتریکی، تعداد رینگ های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) در امتداد محور اصلی، برس و رینگ ها در کنار هم قرار دارند. برس قسمتی ثابت است و عموما یک سیم یا فنر به انتهای آن برای ایجاد تماس با رینگ متصل شده است. جنس برس ها فلز یا گرافیت است. زمان چرخیدن رینگ فلزی، برس با قطر خارجی تماس پیدا کرده و جریان یا سیگنال به رینگ سوق داده می شود. عموما به وسیله پلاستیک فنولی و نایلون عایق کاری میان محور و حلقه انجام می گیرد.

برای خرید اسلیپ رینگ و اطلاع از قیمت اسلیپ رینگ کلیک کنید.

امروزه اسلیپ رینگ ها (روتاری کانکتور) دارای 3 ساختار متداول هستند که شامل: ساختار جیوه ای، ساختار پنکیک و ساختار بی سیم است. در زیر شرح مختصری از هر هر نوع آورده شده است.

الف) جیوه ای:

این نوع از اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) دارای اتصال پایدار و مقاومت بسیار پایین هستند. در این نوع از یک مخزن جیوه مایع به جای قلم موی لغزنده استفاده شده است که دارای پیوند مولکولی با سطح تماس است. این مایع فلزی باعث اتصال میان پایه های چرخشی و ثابت در مدت چرخش می شود.

با توجه به سمی بودن جیوه، نگرانی هایی در زمینه وجود دارد. در صورت نشت جیوه، آلودگی ها و خسارات غیر قابل جبرانی در پی خواهد بود. در کابرد هایی مانند تولید یا پردازش مواد غذایی، تجهیزات دارویی یا هر نوع دیگری که آلودگی یک تهدید جدی است، می بایست ساختار اتصال فلزی که مطمئن­تر است استفاده گردد.

همچنین اسلیپ رینگ های (روتاری کانکتور) جیوه ای دارای محدودیت دمایی(واکنش در درمای تقریبی 40- درجه) هستند.

ب) پنکیک

ساختار این نوع به این صورت است که محل قرار گیری کنداتور ها، روی دیسک صاف و به حالت حلقه های متمرکز روی شفت چرخشی است.

این نوع نسبت به سایر انواع اسلیپ رینگ ها دارای وزن و حجم بالاتری است و همینطور ظفیت بالاتری را نیز فراهم میکند.همچنین طول محور کمتری را استقاده می کنند و مناسب برای برخی کاربرد ها هستند.

ج) بی سیم

از زمان اختراع اسلیپ رینگ ها (روتاری کانکتور)، تا مدت زمان مدیدی از ساختار تماسی اشاره شده در 2 مورد بالا استفاده میشد. اما اسلیپ رینگ های (روتاری کانکتور) بی سیم دارای تفاوت اساسی و ساختاری با موراد ذکر شده هستند. در این نوع، میان سیم پیچ های گیرنده ی در حال دوران و فرستنده ثابت میدان مغناطیسی ایجاد می شود و از این طریق سیگنال و انرژی انتقال پیدا می کند.

در نوع بیسیم به علت عدم وجود ساختار مکانیکی، می توان در کاربرد های خشن تر مورد استفاده قرار داد. در این نمونه تعداد سیکل های بیشتری طی می شود و نیاز کمتری به نگهداری و تعمیر دارد.

برای خرید روتاری کانکتور و اطلاع از قیمت روتاری کانکتور کلیک کنید.

 

انواع اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور):

  • اسلیپ رینگ ها (روتاری کانکتور) برای کاربرد های مختلف و در انواع گوناگون ساخته می شوند. در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:اسلیپ رینگ­های (روتاری کانکتور) کپسولی(capsule slip ring): این نوع از اسلیپ رینگ ها در دوربین های با سرعت بالا و سیستم های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای امکان انتقال سیگنال های ترکیبی است. از طرفی دارای گشتاور، نویز الکتریکی و هزینه نگهداری پایین می باشد.
  • اسلیپ رینگ­های (روتاری کانکتور) جیوه ­ای (mercury slip ring): این نوع دارای قابلیت اطمینان بالاتر نسبت به سایر انواع اسلیپ­رینگ ها (روتاری کانکتور) و بدون نیاز به نگهداری است. دارای مقاومت تماسی کمتر از 1 میکرو اهم و قابل استفاده با مواد آب­بندی و عایق­کاری مخصوص است. پوشش ساخته شده از آلیاژهای آلومینیوم و فولاد ضد زنگ می باشد و قابل استفاده برای تجهیزات با ولتاژ پایین، فرکانس بالا، ترموکوپل­ها، کرنش­ سنج­ ها و... است.
  • اسلیپ­ رینگ­ های (روتاری کانکتور) هیدرولیکی-نیوماتیکی (Pneumatic hydraulic electrical slip ring): این نمونه از اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) دارای  قابلیت چرخش 360 درجه در حین انتقال قدرت یا سیگنال است. کاربرد اصلی آن در تجهیزات تک، ماشین ­آلات اتوماسیون و بسته­ بندی می باشد.
  • اسلیپ­رینگ­های (روتاری کانکتور) توربین بادی (Wind turbine slip ring): دارای بدنه فلزی توخالی و جریان از 5 تا 60 آمپر .
  • اسلیپ­ رینگ­ (روتاری کانکتور) های فیبر نوری (Fiber optic rotary joint): استفاده از فیبر نوری که بهترین روش برای انتقال داده در سیستم های دوار است. این نوع اسلیپ رینگ (روتاری کانکتور) مناسب برای کاربردهایی که نیاز به جابجایی اطلاعات زیاد یا سیگنال از یک بخش ثابت به بخش دواری که دارای چرخش متناوب یا پیوسته است. همچنین موجب بهبود و ساده سازی عملکرد مکانیکی و پیشگیری از خرابی های ناشی از چرخش می گردد.
  • اسلیپ­ رینگ­ های (روتاری کانکتور) فرکانس بالا (High frequency slip ring): این نمونه برای انتقال سریع داده ها و سیگنال های آنالوگ طراحی شده است. دارای سرعت انتقال تا 40 گیگاهرتز و قابل استفاده در وسایل نقلیه، رادار و سکوی تست(test bench) آنتن های مایکروویو می باشد.
  • اسلیپ­ رینگ­ های (روتاری کانکتور) سرعت بالا (High speed slip ring)این اسلیپ رینگ ها (روتاری کانکتور) دارای ساختار فشرده و سبک (از لحاظ وزنی) ،  ترمینال­ های کدگذاری شده با رنگ و بیرینگ­های روانکاری شده دائمی هستند.
  • اسلیپ ­رینگ­های (روتاری کانکتور) برس کربنی (Carbon brush slip ring) این نوع دارای قابلیت انتقال جریان های بالا می باشد. دارای قیمت ارزان و وزن بالاتر نسبت به انواع دارای برس الکترونیکی است.

برای خرید اسلیپ رینگ و روتاری کانکتور Asiantool ایشن تول کلیک کنید.

کاربرد اسلیپ ­رینگ­ ها (روتاری کانکتور)

اسلیپ ­رینگ ­ها (روتاری کانکتور) با توجه به کارایی شان کاربردهای گسترده ­ای  در صنایع مختلف دارند. به عنوان نمونه مورد استفاده در سیستم ­های حفاظتی، تجهیزات دفاعی،جرثقیل ها، نمایشگرهای تبلیغاتی، رادارها، پزشکی ، زیردریایی،وسایل سرگرمی، اتوماسیون،توربین ها، تجهیزات اندازه­ گیری، رباتیک، دوربین­ های ایستاده، سانتریفیوژها، تجهیزات کارواش و تجهیزات حفاری